Çocuk Mehteran kostümleri

  MEHTER KIYAFETLERİ, MEHTER BAŞLIKLARI İMALATI, TOPTAN VE PERAKENDE SATIŞIMIZ MEVCUTTUR

                RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ                                              RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

                                                                                                         Mehter Kıyafetleri


Mehterbaşı: Sırtına al kaput veya çuha "biniş" (kolları ve bedeni gayet bol cübbe) giyer, başına al renkte "kavuğa" (pamuklu kumaştan yapılan ve etrafına sarık dolanan erkek başlığı), "destar" (sarık) sarar, al "çuha" (düz, ince, tüysüz ve sık dokunmuş yün kumaş), "çakşır" (ince bir çeşit erkek şalvarı), ayaklarına sarı "mest pabuç" (çizme) giyerdi.

Cevgânîler: Kırmızı biniş, kavuk ve şalvar, sarı üçetek entari ve sarı "yemeni" (bir çeşit hafif ve kaba ayakkabı) giyerlerdi.

Zurnazenler: Başlarına mor kavuk, üzerine beyaz destar, beyaz entari, belinde kuşak, kırmızı şalvar, sarı yemeni ve kırmızı biniş giyerlerdi.

Boruzenler: Başlarına yeşil renkli destarlı kavuk, sırtlarına mor, lâcivert veya siyah çuhadan biniş, al renkli çakşır, som çubuklu entari, ayaklarına kırmızı renkli yemeni giyerlerdi.

Nakkarezenler: Boruzenler gibi giyinirlerdi.

Zilzenler: Boruzenler gibi giyinirlerdi.

Tablzenler (davulcular): Mehterbaşının kıyafeti gibidir.

Köszenbaşı: Başına kırmızı kavuk giyer, beyaz destar sarar, kırmızı kaftan (genellikle ipekli kumaştan yapılan uzun, süslü giysi), uzun mavi kuşak, içine "mintan" (yakasız uzun kollu erkek gömleği), bacaklarına kırmızı "şalvar" (her yanı geniş, ancak beliyle paça ağızları dar bir çeşit dış donu), sarı yemeni ve kırmızı biniş giyerlerdi.

 

       MEHTER KIYAFETLERİ, MEHTER BAŞLIKLARI İMALATI, TOPTAN VE PERAKENDE SATIŞIMIZ MEVCUTTUR

www.mehterkiyafetleri.com

Dizayn bySağdıç

(www.osmanlikostumleri.com)sitemiz içerisinde yer alan metinler, fotoğraflar ve diğer türdeki içeriklerin telif hakları SAĞDIÇLAR TEKSTİL'E aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz