Osmanlı Kıyafetleri

Padişah Kaftanları

Mehter Kıyafetleri

Tarihi Kostümler

Karakter kostümleri

Yöresel Kıyafetler

Osmanlı Kavukları

Osmanlı Fesi

Sipariş İçin İrtibat Tel
0212 435 634 05 10

 

Sitemiz en iyi 1280 x 800 çözünürlükte, Microsoft internet explorer 7 ve Adobe flash player 9 ile görüntülenmektedir.

    Osmanlı'da Giyim


 OSMANLI KOSTÜMLERİ

Fatih Sultan Mehmed'in ölümünden sonra sarayda gelişen ölen sultanların giysilerini bohçalayarak saklama geleneği Osmanlı İmparatorluğu Dönemi işlemelerini 15. yüzyılda kısa bir boşluktan sonra 16. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına kadar kopmadan izlememize olanak sağlamaktadır.

Osmanlı sultanları giyim-kuşama önem verir, lüks kumaşlardan dikilmiş kaftanlar giyerlerdi. Onların kalite arayışları dokumacılığın gelişmesinde önemli bir yer tutar. Saray kıyafetleri ve mefruşat için kullanılan kumaşlar saray bünyesindeki atölyelerde hassa nakkaşları tarafından hazırlanan desenlere göre dokunurdu. Bu atölyeler yeterli olmadığı zamansa İstanbul ve Bursa'daki diğer atölyelere sipariş verilirdi. İpekliler devlet tarafından kontrol altında tutulur, çözgü tellerinin sayısından boyasına dek her detayın esaslarına uygunluğuna bakılırdı.

Görkemli giyecekler kemha (brokar), kadife, çatma (bir kadife türü), seraser (altın ve gümüş alaşımlı telle dokunmuş ipekli kumaş), diba, atlas, canfes, tafta, vala, çuha, sof ve şal gibi kumaşlarla oluşturulurdu. Topkapı Sarayı'nın sayıları 1550'yi bulan giyim-kuşam koleksiyonu ölen padişahın üzerinden çıkan ve sahip olduğu diğer giysilerinin saklanmasıyla oluştu. Padişah elbiseleri hazine eşyası sayıldığından Hazine'de saklanırdı. Ölen sultan, hanedan mensubu yüksek rütbeli devlet memuru ve din büyüklerinin eşyalarının türbesine konulması bir gelenekti ve bu türbelerden toplanan giysiler de Saray'daki koleksiyona katılırdı. Osmanlı sarayındaki ipekli ve pamukluların bir bölümünün menşei Hint, İran ve Mısır'dır.

       

Osmanlı Sultanları’nın kostümü kaftanlar, imparatorluk içinde özel bir yere sahiptir. Önemli bir görevi gerçekleştirenleri ödüllendirmek için hediye edilen kaftanlar, bir imtiyaz işareti olarak da kumandanlara kılıçla beraber bayramlarda sadrazam huzurunda sunulurdu.
Genellikle önü ve kolları işlemeli olan kaftanın renk, şerit ve düğmeleri de verilecek şahsın rütbesine ve gördüğü hizmete göre değişirdi. 14. yy’da kumaşta iri desenler ve az sayıda canlı renk kullanılırken, 15. yy’da motifler küçülüp renklerin çoğaldığı görülür. 17. yy’ın ikinci yarısından sonra yollu ve küçük desenli kumaşların en değerlisi Selimiye kumaşlarıdır.
 

 

 

Dizayn by Sağdıç

(www.osmanlikostumleri.com )sitemiz içerisinde yer alan metinler, fotoğraflar ve diğer türdeki içeriklerin telif hakları SAĞDIÇLAR TEKSTİL'E aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz