OSMANLI KIYAFETLERİ

HÜRREM SULTAN BİNDALLISI

MAHİDEVRAN KIYAFETLERİ

HÜRREM SULTAN ELBİSELERİ

 

 

ÜRÜNLERİMİZ KUMAŞ VE DİKİŞ KALİTESİ OLARAK PİYASADAKİ ÜRÜNLERLE KIYASLANAMIYACAK DERECEDE PROFESYONELDİR  

( By Sağdıç)

FİRMAMIZ 30 YILI AŞKIN BİR SÜREDİR TARİHİ KOSTÜMLER TASARLAMAKTADIR VE BU ÜRÜNLERİ USTA ELLERCE HAZIRLAMAKTADIR MÜŞTERİLERİMİZİN BU FARKIMIZI VE ÜRÜN KALİTEMİZİ GÖRMELERİ İÇİN MAĞAZAMIZA DAVET EDİYORUZ

İLETİŞİM


                                                                                                                                                                                         BU SİTEDEKİ ÜRÜNLERİN TAMAMI SAĞDIÇLAR TEKSTİL TARAFINDAN ÜRETİLMEKTEDİR


 

ÖZEL DİKİM VE TASARIMLARIMIZ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ

FİLM VE DİZİLERDE GÖRÜP BEĞENDİĞİNİZ MODELLERİN  RESİMLERİNİ BİZE  MAİL ATIP BİLGİ ALABİLİRSİNİZ

       

HÜRREM SULTAN KIYAFETLERİ                                             MAHİDEVRAN KOSTÜMLERİ

          

MUHTEŞEM YÜZYIL KIYAFETLERİ                                                SULTAN KOSTÜMLERİ

          


           HATİCE SULTAN KOSTÜMLERİ      

          

HÜRREM SULTAN KOSTÜMLERİ                           MİHRİMAH SULTAN KOSTÜMLERİ

          

VALİDE SULTAN KOSTÜMLERİ                                 SARAY KIYAFETLERİ

          


  OSMANLI SARAY KOSTÜMLERİ

          
 

ÜRÜNLERİMİZ ÖZEL KUMAŞLARDAN DİKİLİP USTA ELLERCE HAZIRLANMIŞTIR MODEL VE RENK 

SEÇENEKLERİMİZ İÇİN MAĞAZAMIZI ZİYARET EDİNİZ

 

HÜRREM SULTANIN HAYATI

Hürrem Sultan 1506 yılında doğup 1558 yılında 52 yaşındayken vefat etti. Osmanlıca yazılışı

خرمسلطان

Kanuni Sultan Süleyman Han'ın eşi ve sonraki padişah II. Selim'in annesidir.

Lehistan Krallığı'nın sınırları içerisinde bulunan Rohatyn'da[3] doğdu. 14 yaşındayken Tatar akıncılar tarafından 1520 tarihinde Rohatyn'den kaçırılmış[1], Kırım Hanı'nın himayesine girmiş ve daha sonra Osmanlı sarayına sunulmuştur.

16. yüzyıl kaynaklarına göre kızlık ismi bilinmiyordu. Ama daha sonraki kayıtlara geçen iddialara göre mesela 19. yüzyılın Ukrayna'daki ilk kayıtlarına göre (!) Anastasia (Kısaca Nastia) Polonyalıların geleneğinde, Aleksandra Lisowska olarak bilinir. Genelde Hürrem Sultan ya da Hürrem balsaq sultan olarak bilinirdi; Avrupa dillerinde Roxolena, Roxolana,Roxelane, Rossa, Ruziac, Türkçe'de Hürrem (Farsça kökenliخرم Khurram), neşeli olan kişi ve (Arapçada Karima -كريمة) Soylu olan kişianlamına gelir. Roxelana, onun gerçek ismi olmayabilir ama takma adı onun Ukraynalı soyuna ait olan (Günümüze ait yaygın isim Ruslana) ve doğu slav ismi olan, Roxolany ya da Roxelany, şimdiki Ukrayna halkında 15. yüzyıldan sonra kullanılıyordu.

Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Güzelliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi.

Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'a bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu. En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı. Diğer çocukları da Beyazıt ve Cihangir Şehzadelerdir. Kızı Mihrimah Sultan'ı Rüstem Paşa ile evlendi.

Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.

Hürrem Sultan İstanbul'da günümüzde onun adıyla anılan Haseki semtinde, Mimar Sinan'a Haseki Külliyesini yaptırmıştır. 1538-1550 yılları arasında inşaatı tamamlanan külliyenin içinde bir hamam, medrese ve hastane bulunmaktadır. Günümüzde T.C. Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tanınan bu hastane Türkiye'de kesintisiz hizmet vermekte olan en eski hastane olma özelliğini taşır.

Hürrem Sultan ayrıca Ayasofya Camii civarında yardıma muhtaç ve fakirlerin karnını doyurmak için bir mutfak yaptırtmıştır.

Hürrem Sultan Avrupa'da, modern Türkiye'de ve batıda birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olmuştur. Mesela Joseph Haydn'in 63. senfonisini örnek verebiliriz. Eserler Ukraynalılar tarafından yazılmıştır ama genelde İngilizce, Almanca ve Fransızcadır.

Hürrem Sultan'ın doğduğu yer olduğuna inanılan Ukrayna'nın Rohatyn kentinde bir Hürrem Sultan anıtı bulunmaktadır. 2007 yılında, Ukrayna'daki bir liman kenti olan Mariupol'daki Tatarlar Hürrem Sultan'ın onuruna bir müze açmıştır.

 

 

(www.osmanlikostumleri.com)sitemiz içerisinde yer alan metinler, fotoğraflar ve diğer türdeki içeriklerin telif hakları SAĞDIÇLAR TEKSTİL'E aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz.